Tranzistor koji radi kao moždana ćelija iz Hong Konga
Na granici gde fizika gotovo prestaje da važi onako kako je poznajemo, naučnici su napravili nešto neverovatno: tranzistor koji se ponaša kao moždana ćelija.Ovaj proboj mogao bi da promeni način na koji gradimo kvantne računare i istražujemo duboki svemir. Tim sa Univerziteta u Hong Kongu (DOI: 10.1038/s41467-026-70963-6) razvio je novu vrstu neuromorfnog hardvera koji radi na temperaturama blizu apsolutne nule — čak 10 milikelvina. To je gotovo najhladnije moguće stanje u univerzumu. Kako jedan tranzistor postaje neuron Ključ inovacije leži u korišćenju Silicijum-karbida (SiC) MOSFET tranzistora. Istraživači su
Izvor: Štreberi Dalje





















